Kuchařka

Diskuze o všem ostatním, co nemá svou kategorii.

Kuchařka

Příspěvekod harysn » 22. 5. 2016 11:31

Občas je potřeba ukázat naším drahým polovičkám, že se nevrtáme jen v mašinách ..:-)
pro začátek něco ke kávě :-) jednoduchý a obrovský úspěch
http://www.pidak.cz/recept-cokoladovy-d ... ko-pericko
harysn
Uživatelský avatar
Člen CRC
Člen CRC
 
Příspěvky: 234
Registrován: 4. 2. 2010 21:45
Bydliště: Plenkovice, okr. Znojmo

Re: Kuchařka

Příspěvekod Zajda_912 » 23. 5. 2016 23:20

Mám tady jakožto barista jedný skvělý kavárny (fakt skvělý, můj "šéf", spíš kolega a učitel je jendou z předních postav kávové scény v ČR) otevřít okýnko "jak na kafe"? Když už jsme to café-racer fórum.... :lol:
Zajda_912
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 385
Registrován: 21. 5. 2011 20:30
Bydliště: Hradec Králové

Re: Kuchařka

Příspěvekod JirkaJ » 24. 5. 2016 08:43

jak na kávu bych přivítal ... jen do toho
JirkaJ
Uživatelský avatar
Člen CRC
Člen CRC
 
Příspěvky: 792
Registrován: 2. 10. 2011 18:06
Bydliště: Praha

Re: Kuchařka

Příspěvekod rez » 24. 5. 2016 09:36

...já preferuju "french press" ...jednoduchá a levná varianta :-) ...a kávu jedině brazilskou a silnou s cukříkem
rez
Člen CRC
Člen CRC
 
Příspěvky: 430
Registrován: 26. 4. 2011 08:22
Bydliště: Staré Město u Uherského hradiště

Re: Kuchařka

Příspěvekod Jirka » 24. 5. 2016 14:07

Pánové tohle téma jsem už otevřel 17.2.2010 :D
viewtopic.php?f=5&t=357&hilit=Pijete+v%C5%AFbec+k%C3%A1vu
Jirka
Člen CRC
Člen CRC
 
Příspěvky: 1698
Registrován: 1. 10. 2009 21:45
Bydliště: Blansko

Re: Kuchařka

Příspěvekod Zajda_912 » 24. 5. 2016 18:39

rez píše:...já preferuju "french press" ...jednoduchá a levná varianta :-) ...a kávu jedině brazilskou a silnou s cukříkem

French press proč ne, nadoma super. :-) Když se vychytá hrubost mletí a doba extrakce, tak skvělý. A když je káva fakt dobrá, kvalitní a dobře připravená, tak i neznalec musí uznat, že cukr je zbytečnej.. prostě je to něco navíc. Pokud mám rád kafe sladký, tak si prostě nedám hořkou a zemitou brazílii, ale šáhnu po ovocný a slaďoučký.... třeba Rwandě ;)
V kavárně se mi to stává celkem pravidelně, když si někdo poručí k (hlavně filtrovaný) kávě mléko, nebo sahá po cukru. Doporučím nejdřív nechat trošku schladnout, kdy se chutě kávy rozvolní, pak ochutnat bez toho a pak teprve ať se mi neostýchají říct o mléko, nebo ať si dají cukr. V 90% případů mi potom, když se ptám, jak to chutnalo, zákaznící říkají, že je překvapilo, že nebylo vůbec potřeba tam něco přidávat.
S kávou je to jak s vínem. Každá země původu, každá výroba, každý zpracování, každá odrůda prostě chutná jinak a skládá se ze spousty jinejch chutí, který je skvělý objevovat. Když je to nekvalitní patok, tak to mládež míchá s kolou a chlastá v parku, jinak se to nedá polknout. Když je to kvalitní, je škoda tam přidávat něco jinýho.

Jinak French Press...
Většina receptů udává namlet kávu hoodně nahrubo a extrahovat 4 minuty, potom slít. Jak jsem řekl, je to o expreimentování každýho jedince a taky záleží na konkrétní kávě, ale já osobně doma si dělám french-press tak, že melu jemněji (podobně jako na kávu filtrovanou v dripu, vypadá to hrubě asi jako cukr krupice..+-, a extrahuju 2-2,5 minuty. Pak sleju.
pokud je třeba sladit, je káva asi moc hořká.
Proto je dobrý vodu nechat odstát asi 2 minuty po tom, co se vařila, aby se káva zalila teplotou kolem 92°C (káva se nesmí nikdy vařit, ideál je okolotěch 93°, hnusne, hořkne, extrahujou se látky z pražení, no hnus)
Taky pokud je stále hořká tak namlít víc nahrubo. A to samozřejmě za předpokladu, že to není káva tmavě napražená, z tý toho už moc nedostane nikdo, natož ve french-pressu. Za dobrou kávou jako zrnem se pořád člověkmusí vypravit třeba do pražírny, nebo do kavárny, kde prodávají něco, z toho mála českých pražíren, vzácněji se dají sehnat zahraniční pražírny výběrový kávy.

Český pražírny jsou: Doubleshot ( !!! ), Original Coffee, RebelBean, La boheme cafe, Mamacoffee, Coffee Source, Dos Mundos, Kavárna Pražírna, Black Soup, Rusty Nails, Double B, Gill´s a několik dalších
Když uvidíte někde kávu od těhlech "značek" máte skoro vždy jistotu, že to je fakt zajímavý a hodně, hodně kvalitní kafe. Když vám to ve výsledku nechutná, je to tím, že jste se zrovna netrefili do vašich chuťovejch preferencí (třeba hodně kyselý Keňský kávy nesednou ze začátku každýmu, ale skoro každej se k tomu časem propije... je to jak s olivama). Ale dobrej barista v kavárně by měl umět odhadnout člověka a to, na co má chuť aniž by to zákazník sám věděl ;)

Problém komoditních káv, který člověk běžně koupí v krámě, je prostě ten, že se praží z kávy nevalný kvality, nebo ze směsi různejch káv, kde co výrobce zrovna sehnal a to je pokaždý jiný a aby se to nějak srovnalo, nebo zamaskovalo, tak to upražej tak tmavě, že zanikne samotná chuť kávy a je cítit hlavně chuť pražení s kávovým nádechem. Takže ani popisek, že se jedná o 100% arabiku (která je vždycky chuťově zajímavější, nežli chuťově slabá a hořká robusta), nebo cedulka že to je fairtrade káva (vzhledem k tomu, že fairtrade certifikát se dá získat různejma kličkama) prostě neznamená, že to bude dobrý kafe.
Naposledy upravil Zajda_912 dne 24. 5. 2016 18:56, celkově upraveno 2
Zajda_912
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 385
Registrován: 21. 5. 2011 20:30
Bydliště: Hradec Králové

Re: Kuchařka

Příspěvekod rez » 24. 5. 2016 18:54

Zajda_912 píše:
rez píše:...já preferuju "french press" ...jednoduchá a levná varianta :-) ...a kávu jedině brazilskou a silnou s cukříkem

French press proč ne, nadoma super. :-) Když se vychytá hrubost mletí a doba extrakce, tak skvělý. A když je káva fakt dobrá, kvalitní a dobře připravená, tak i neznalec musí uznat, že cukr je zbytečnej.. prostě je to něco navíc. Pokud mám rád kafe sladký, tak si prostě nedám hořkou a zemitou brazílii, ale šáhnu po ovocný a slaďoučký.... třeba Rwandě ;)
V kavárně se mi to stává celkem pravidelně, když si někdo poručí k (hlavně filtrovaný) kávě mléko, nebo sahá po cukru. Doporučím nejdřív nechat trošku schladnout, kdy se chutě kávy rozvolní, pak ochutnat bez toho a pak teprve ať se mi neostýchají říct o mléko, nebo ať si dají cukr. V 90% případů mi potom, když se ptám, jak to chutnalo, zákaznící říkají, že je překvapilo, že nebylo vůbec potřeba tam něco přidávat.
S kávou je to jak s vínem. Každá země původu, každá výroba, každý zpracování, každá odrůda prostě chutná jinak a skládá se ze spousty jinejch chutí, který je skvělý objevovat. Když je to nekvalitní patok, tak to mládež míchá s kolou a chlastá v parku, jinak se to nedá polknout. Když je to kvalitní, je škoda tam přidávat něco jinýho.

Jinak French Press...
Většina receptů udává namlet kávu hoodně nahrubo a extrahovat 4 minuty, potom slít. Jak jsem řekl, je to o expreimentování každýho jedince a taky záleží na konkrétní kávě, ale já osobně doma si dělám french-press tak, že melu jemněji (podobně jako na kávu filtrovanou v dripu, vypadá to hrubě asi jako cukr krupice..+-, a extrahuju 2-2,5 minuty. Pak sleju.
pokud je třeba sladit, je káva asi moc hořká.
Proto je dobrý vodu nechat odstát asi 2 minuty po tom, co se vařila, aby se káva zalila teplotou kolem 92°C (káva se nesmí nikdy vařit, ideál je okolotěch 93°, hnusne, hořkne, extrahujou se látky z pražení, no hnus)
Taky pokud je stále hořká tak namlít víc nahrubo. A to samozřejmě za předpokladu, že to není káva tmavě napražená, z tý toho už moc nedostane nikdo, natož ve french-pressu. Za dobrou kávou jako zrnem se pořád člověkmusí vypravit třeba do pražírny, nebo do kavárny, kde prodávají něco, z toho mála českých pražíren, vzácněji zahraniční pražírny výběrový kávy.

... no když sem cestoval po Africe (hlavně na severu severozápadě), tak tam většinou tu kávu vaříli, samože na ohni, jako bonus ji mýchali ohořelím kouskem dřeva (dopředu připraveným), který tomu dodá "buket", doporučuju vyzkoušet - udělá se karamel, ten se zaleje vodou a přivede k varu, pak do vřící vody nasypat kávu a nechat provřít a na zavěr promýchat oním kouskem ohořelého dřívka, někteří -ti majetnější tam dali ždibek cardamonu :-), jaké dřevo to bylo nevím, ale při campigu to klidně míchnem aj smrkem ;)
rez
Člen CRC
Člen CRC
 
Příspěvky: 430
Registrován: 26. 4. 2011 08:22
Bydliště: Staré Město u Uherského hradiště

Re: Kuchařka

Příspěvekod Zajda_912 » 24. 5. 2016 19:07

Fakt ji vařili?
Třeba právě na severu afriky a arabským světě je populární příprava kávy v džezvě, a jak to tak popisuješ, zní to stejně, až na ten var, ale to je taky velký umění.
Káva musí několikrát zpěnit, ale přitom se to nikdy nesmí až vařit (díky tvaru džezvy a umění člověka co to dělá se dosáhne max 96°C. Správně se to taky má dělat v loží horkého písku). Jako základ se používá někdy karamel, to jo. někdy se tam dokonce přidává i kardamon, záleží na místě a tradicích. Ale nevaří se
Je to dosti specifická pířprava kávy, podobně jako vietnamská káva (pražená s máslem, připravovaná se sladkým kondenzovaným mlékem), ale třeba vietnamská káva je kvalitou i chutí (myslím surovinu... zrno) tradičně jednou z nejhorších na světě, tak tam se takový přípravě není co divit. Až na to, že u kávy v džezvě se dá udělat i něco hodně dobrýho, ale musí se to umět.
Zajda_912
Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 385
Registrován: 21. 5. 2011 20:30
Bydliště: Hradec Králové

Re: Kuchařka

Příspěvekod rez » 24. 5. 2016 19:16

Zajda_912 píše:Fakt ji vařili?
Třeba právě na severu afriky a arabským světě je populární příprava kávy v džezvě, a jak to tak popisuješ, zní to stejně, až na ten var, ale to je taky velký umění.
Káva musí několikrát zpěnit, ale přitom se to nikdy nesmí až vařit (díky tvaru džezvy a umění člověka co to dělá se dosáhne max 96°C. Správně se to taky má dělat v loží horkého písku). Jako základ se používá někdy karamel, to jo. někdy se tam dokonce přidává i kardamon, záleží na místě a tradicích. Ale nevaří se
Je to dosti specifická pířprava kávy, podobně jako vietnamská káva (pražená s máslem, připravovaná se sladkým kondenzovaným mlékem), ale třeba vietnamská káva je kvalitou i chutí (myslím surovinu... zrno) tradičně jednou z nejhorších na světě, tak tam se takový přípravě není co divit. Až na to, že u kávy v džezvě se dá udělat i něco hodně dobrýho, ale musí se to umět.

...vždycky to bylo v poušti, nebo na plážích :-) ...prostě se do vařící vody jebla káva (estli to teda byla káva - nebyla moje) a bylo to :-) ...nejdůležitější ale byl ten klacek, ten tomu dodal bomba chuť,s tím sa hrály po celou dobu připravy aby byl rovnoměrně opálený ... to mosíš zkusit ...ovšem v báru to bude asik trochu problém, ale kámoš říkal že si ho připravil na plynovém vařiču ;) ... tož tak, já sem to tam popíjel z místníma, kouřil se hašiš, hovno sem jim rozumněl a byl sem rád že mám něco na prohřátí, noci tam byly chladné ;)
rez
Člen CRC
Člen CRC
 
Příspěvky: 430
Registrován: 26. 4. 2011 08:22
Bydliště: Staré Město u Uherského hradiště


Zpět na všem ostatním

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron